Skip to main content

Początek grudnia – czas na wypiek pierniczków!

Co składa się na klimat świąt? Bez wątpienia ważnym składnikiem grudniowego nastroju jest woń korzennych przypraw i świeżo pieczonych potraw. Zaś sezon na grudniowe wypieki i dania otwierają pierniczki, które powinniśmy przygotować z wyprzedzeniem. Poznajcie tradycyjny, prosty przepis na pierniczki, które stworzą świąteczną aurę w Waszym domu od zaraz!

Już na dwa tygodnie przed Wigilią rozpoczynamy pierwsze kulinarne przygotowania do wieczerzy. W okresie adwentowym wypiekamy tradycyjne pierniczki, które potrzebują 14-stu dni leżakowania, aby nabrać odpowiednich walorów i miękkości. Zbierzcie składniki już dziś i zapewnijcie rodzinie doskonałą zabawę ozdabiania pierników!

Przygotujcie składniki na wspaniałe korzenne pierniczki: 

  • 400 g mąki typu 450
  • 1 jajo
  • 150 g masła
  • 150 g miodu
  • łyżeczka proszku do pieczenia
  • opakowanie przyprawy do pierników

 width=

Jak zrobić pierniczki?

Rozpuście masło na małym ogniu i dodajcie do niego miód. Pozostawcie do ostygnięcia, a kiedy temperatura będzie neutralna, wymieszajcie z jajkiem. Następnie przygotujcie mąkę – połączcie ją z proszkiem do pieczenia oraz przyprawą do pierników.

Sypkie elementy umieszczamy na stolnicy i ugniatamy razem z masłem i innymi dodatkami. Jeżeli ciasto zbyt mocno się klei, obsypujemy je mąką. Jednolitą masę schładzamy w lodówce przez godzinę.

Na koniec sama przyjemność! Rozwałkujcie ciasto tak, aby miało grubość około 2 cm i wytnijcie ulubione kształty lub odciśnijcie je przy pomocy foremek! Ułóżcie uzyskane kształty na tłustej blaszce i pieczcie przez około 20 min w temperaturze 180°C.
 width=

Oryginalne zdobienie pierników 

Nasze tradycyjne pierniczki potrzebują trochę czasu, by zmięknąć. Trwa to aż dwa tygodnie – złóżcie je w szczelnym słoju i cierpliwie czekajcie.  W tym czasie możecie zorganizować ich zdobienie. Pozostawcie to dzieciom lub zaproście do tworzenia znajomych. Wyniki zbiorowej pracy twórczej są najbardziej zaskakujące! Do wykorzystania macie coraz więcej jadalnych materiałów, które służą zdobieniu wyrobów cukierniczych. Możecie spróbować np. malunków jadalnymi markerami lub kolorowej posypki cukrowej. Jeżeli chcecie uzyskać tradycyjny efekt białej polewy, skorzystajcie z najprostszego przepisu.

Potrzebujecie:

  • 15 dag cukru pudru
  • 1 białko
  • ½ cytryny

Ubijcie je mikserem i polewa gotowa! Specjalne kolory uzyskacie dodając do mikstury jadalnych barwników.

Pamiętajcie, że wytrzymałe ręczniki Velvet to najlepszy dodatek do pieczenia. Mając je pod ręką, unikniecie wielkiego sprzątania po skończonej pracy. Mamy nadzieję, że zabawa będzie udana! 🙂

    width=