Jak wpływają na nas kolory?

Chcecie zmotywować się do aktywności fizycznej, pobudzić kreatywność lub zwyczajnie poprawić sobie samopoczucie? Każdy ten cel możecie zrealizować poprzez przemyślany dobór barw do pomieszczeń, w których przebywacie. Wrażenia barwne mają bowiem duży wpływ na nasz codzienny komfort psychiczny. Zobaczcie, które kolory odpowiadają Waszym priorytetom!

Jeśli przymierzacie się odświeżenia wnętrza, sprawdźcie wady i zalety różnych barw.  Być może ta wiedza pozwoli Wam stworzyć idealną przestrzeń do zabawy lub odpoczynku.

Jasne kolory w pełnym świetle

Jasne barwy doskonale sprawdzają się w małych pomieszczeniach, ponieważ odbijają światło, a dzięki temu optycznie je powiększają. Ta “dodatkowa przestrzeń” sprawia, że czujemy się bardziej zrelaksowani i bezpieczni. W widnych wnętrzach łatwiej też się koncentrujemy i stajemy się bardziej kreatywni, dlatego jasne ściany to najlepszy wybór zwłaszcza w przypadku gabinetu lub pokoju ucznia.

Biały jest kolorem czystym i świeżym, a przy tym tak uniwersalnym, że z łatwością dopasujecie go do każdego pomieszczenia. Jeżeli od wnętrza chcecie jednak więcej – np. aby napawało Was pozytywną energią – wybierzcie ciepłe barwy, jak żółty lub pomarańczowy. Zieleń z kolei, zadziała na was kojąco, a niebieski wprowadzi do wnętrza rześką i lekką atmosferę. Jeśli jesteście osobami ekstrawertycznymi, będziecie dobrze czuć się wśród różu, który pobudza i zachęca do zabawy.

Ostrożnie z ciemnymi odcieniami

Czerń jest preferowana przez ludzi stanowczych i asertywnych. Choć stanowi oznakę elegancji i stylu, lepiej z nią nie przesadzać. Ciemne kolory w przeciwieństwie do jasnych absorbują światło, przez co zmniejszają pomieszczenia i mogą wywoływać ponury nastrój. Dobrze prezentują się natomiast w dodatkach lub jako baza do jaśniejszych kolorów.

Jednak te ciemniejsze, stonowane barwy nie muszą być też jednoznacznie smutne. Fiolet na przykład jest kojarzony z duchowością, bo korzystnie wpływa na intuicję, a także koi nerwy. Brąz natomiast zadowoli osoby, które potrzebują uczucia spokoju i równowagi – to naturalny odcień ziemi i lasu, dlatego dodaje siły i buduje poczucie bezpieczeństwa.

 

Najmocniejszy i najsłabszy kolor

Kolory dzielą się również na te mocno oddziałujące na nasz nastrój i takie, które stanowią dość neutralne tło. Odczuwamy to intuicyjnie – nie każdy przecież zdecyduje się na czerwień, która stanowi najmocniejszy kolor w palecie. Potrafi ona całkowicie zdominować pomieszczenie, bo jest władcza, agresywna i rzuca się w oczy. Sprawdza się we wnętrzach, w których wymagana jest aktywność fizyczna – bo pobudza – lub w jadalniach i restauracjach – bo wzmaga apetyt.

Na całkiem przeciwległym biegunie plasuje się kolor szary, wobec którego większość z nas ma neutralny stosunek. Nie należy ani do barw ciepłych, ani do zimnych i zwyczajnie nie budzi w nas żadnych emocji – nie dodaje energii, ale też nie uspokaja. Dzięki swojej uniwersalności już od wielu sezonów wiedzie prym wśród trendów wnętrzarskich.

Świadome używanie kolorów we wnętrzu przyniesie wam codzienne korzyści – zapewni komfort psychiczny i pomoże realizować własne cele. Zadbajcie także, aby we wnętrzu dominowały spójne kolorystycznie dodatki – np. opakowania chusteczek Velvet, które świetnie dopełnią każdy wystrój.